Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Реєстрація іноземних інвестицій: бути чи не бути?

Нагадаємо, що на виконання Закону «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи» від 23.06.2009 № 1533-VI було прийнято Положення Національного Банку України «Про порядок державної реєстрації Національним банком України іноземних інвестицій» N 762 від 23.12.2009, яке набрало чинності 15 березня 2010 року. У зв’язку з цим, іноземні інвестори були вимушені реєструвати інвестиції в Україну в Національному Банку України протягом 30 днів з дати здійснення інвестицій. Більш того, інвестиції у грошовій формі мали бути здійснені виключно у гривні через інвестиційний рахунок, відкритий іноземним інвестором в українському банку.

Передбачалося, що дані норми будуть діяти до 1 січня 2011 року. Але вже 27 квітня 2010 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання іноземних інвестицій та кредитування» № 2155-VI (далі-Закон). Даним Законом, який набрав чинності 15 травня 2010 року, були скасовані тимчасові обмеження, що були передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи» від 23.06.2009 № 1533-VI. Були скасовані норми, які обмежували здійснення іноземних інвестицій виключно у гривнях та через інвестиційні рахунки, відмінено обов'язковість державної реєстрації іноземних інвестицій та анульовані повноваження Національного банку України щодо проведення цієї реєстрації.

Це означає, що тепер державна реєстрація іноземних інвестицій не є обов’язковою і здійснюється за бажанням інвестора. Постає безліч питань: «Навіщо тоді взагалі реєструвати іноземні інвестиції?», «Чи є перерахування коштів інвестором інвестицією без її державної реєстрації?» З приводу цього слід зауважити, що у Законі України «Про режим іноземного інвестування», а саме у ч.2 ст.1 вказується: «іноземні інвестиції - цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту». Отже, як бачимо із самої назви іноземної інвестиції, інвестиція є такою незалежно від того, чи зареєстрована вона чи ні.

Але слід звернути увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 13 цього ж Закону, незареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передбачених цим Законом. Отож, якщо інвестор бажає мати пільги та гарантії, надані йому державою відповідно до чинного законодавства України, йому слід звернутися до Уряду АРК, обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації для державної реєстрації іноземних інвестицій протягом трьох робочих днів після фактичного їх внесення.

Хоча прямої вказівки на обов’язковість державної реєстрації іноземної інвестиції вже не існує, проте, згідно з пунктом а) статті 2 глави 3 «Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою» від 10 серпня 2005 року № 281, в переліку документів, які необхідні для купівлі, обміну іноземної валюти з метою повернення за кордон іноземних інвестицій, а також доходів, прибутків, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні, передбачено подання документа виданого державним органом, що підтверджує державну реєстрацію іноземної інвестиції (інформаційного повідомлення про державну реєстрацію іноземної інвестиції) та його копії.

Це свідчить про те, що іноземному інвестору слід обов’язково зареєструвати іноземні інвестиції для того, щоб мати можливість придбати іноземну валюту в подальшому, або при можливому поверненні за кордон іноземних інвестицій, а також доходів, прибутків та інших коштів.

На усунення даної проблеми спрямований Лист НБУ від 04.06.2010 р. № 13-215/2974-9413, в якому говориться про те, що Нацбанком готується проект відповідних змін до деяких нормативних актів, в тому числі і до «Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою» № 281. Передбачається внести зміни стосовно того, що у випадку, якщо іноземний інвестор не зареєстрував іноземну інвестицію, купівля та/або перерахування у даний час іноземної валюти з метою повернення такої іноземної інвестиції дозволяється без подання документа, що підтверджує державну реєстрацію, за умови наявності при цьому письмового підтвердження іноземного інвестора про відсутність факту державної реєстрації цієї інвестиції та інших документів, передбачених п.2 гл.3 розд. II Положення № 281.

Отож, беручи до уваги мінливість та постійне оновлення законодавчої бази, що стосується іноземного інвестування, чекаємо на подальші позитивні зміни, які будуть сприяти інвестування в Україну.

 

Олена Гардер

молодший юрист ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери»
 
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua