Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Держкомпідприємництво вважає, що податківці не мають право визнавати договори недійсними без рішення суду

Держкомпідприємництво видав лист, в якому висвітлив свою позицію у питанні визнання господарських договорів недійсними або нікчемними в ході проведення перевірок органами ДПС.

Посилаючись на статті 204 та 215 Цивільного кодексу України, комітет виразив думку, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (презумпція правомірності). А отже, недійсність договору не може бути встановлена актом податкової перевірки. Вказані в актах недоліки, допущені суб'єктами господарювання при укладенні та виконанні договорів, не є підставою для визнання правочинів нікчемними, оскільки чинне законодавство не встановлює таких підстав нікчемності правочину.

Виходячи із положень статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи ДПС можуть подавати до судів позови про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав. Лише після ухвалення судом відповідного рішення за позовом податківців договір може вважатися недійсним.

Лист став відповіддю на численні звернення громадян, «постраждалих» від дій податківців під час податкових перевірок – органи ДПС, виявляючи в ході перевірок господарські операції, які, на їх думку, мають ознаки фіктивності, самостійно донараховували платникам податкові зобов’язання, не звертаючись до суду з вимогою про визнання відповідних правочинів недійсними.

Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 16.09.2011 р. № 7319

 Дивіться також - ВАСУ висловив свою позицію в одному з найбільш актуальних питань податкових спорів
 
Дізнатись більшеНаші послуги
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua