Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Вищий адміністративний суд на сторожі інтересів платників податків

Тривалий час існувала різна судова практика щодо формулювань позовних вимог  платників податків у разі, якщо податкові органи з тих чи інших підстав відмовляють у прийнятті декларацій (наприклад, статус платника податків відмінний від основного).

Державна податкова служба України на початку 2012 року надала певні роз’яснення з цього питання (Лист від 30.01.2012 р. N 2793/7/18-8017). Вищий податковий орган зазначив, що серед підстав для невизнання податкової звітності, визначених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 Кодексу, відмінність стану платника податків від основного відсутня.  Однак цей внутрішній документ не зменшив головного болю платникам податків.

У свою чергу, у середині червня цього року Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі  (лист від 15.06.2012 р  № 1503/12/13-12) звернув увагу судів на те, що відмова податкового органу в прийнятті декларації може бути предметом розгляду в адмінсудах, оскільки це призводить до виникнення негативних юридичних наслідків для платника податків у вигляді штрафу.

Так, ВАСУ зазначає, що Відповідачем у випадку судового оскарження відмови податкового органу в прийнятті податкової декларації є податковий орган, який відправив відповідне повідомлення про відмову.

Задоволення позовних вимог платників податків щодо визнання протиправним відмови прийняти податкову декларацію означає, що відповідне рішення не створило жодних правових наслідків, а податкова декларація є своєчасно поданою. Тому в даному випадку обов'язок платника податків щодо своєчасного подання податкової декларації є виконаним належним чином, а його порушені права повністю відновленими.

Формулювання вимог адміністративного позову може бути різним: (1) вимоги про зобов'язання податкового органу прийняти податкову декларацію, (2) про визнання протиправними рішень, дій, (3) бездіяльності податкового органу, про визнання поданої декларації податковою звітністю, (4) про визнання податкової декларації поданою слід розглядати як вимога про визнання протиправним відмови у прийнятті податкової декларації, поданої платником податку на певну дату .

У зв'язку з цим суд не має підстав для відмови в позові платнику податків або відмови у відкритті провадження (закриття провадження) в разі, якщо таким платником були інакше сформульовані позовні вимоги, предметом яких є протиправність відмови у прийнятті податкової.

Корисні посилання

Лист Вищого господарського суду України.

 
Дізнатись більшеНаші послуги
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua