Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Повернення «загублених» збитків

Масштабне протистояння між податковими органами та платниками податків щодо врахування збитків, отриманих до 1 січня 2011 року, завершується на користь платників.

Позиція податкових органів в цьому питанні, висвітлена у Листі ДПАУ від 08.09.2011 р. № 828/3/15-1212 викликала обурення як в середовищі юристів та економістів, так і в широких колах українського бізнесу. Відповідно до цієї позиції, яка аж ніяк не кореспондується із положеннями податкового законодавства, збитки, отримані платниками податків до 01.01.2011 р., не підлягають врахуванню у податковому обліку починаючи з другого кварталу 2011 року. Фактично це означає, що тисячам підприємств по всій Україні доводиться забути про свої втрати, яких вони зазнали в найбільш болісні кризові роки, та сплачувати податок з прибутку, якого фактично не існує.

Ще на початку 2012 року юристам компанії «Альянс Ратушняк і партнери» вдалося здобути перемогу в судових баталіях по декільком «збитковим» справам на загальну суму понад 4,5 млн. гривень в судах першої інстанції.

Проте окремі судді не дослухалися вагомої аргументації, висунутої на захист позиції наших клієнтів – у задоволенні деяких позовів було відмовлено, внаслідок чого спори прийняли затяжний характер та перемістилися до суду апеляційної інстанції.

Попри поширення у ЗМІ інформації про наявність певних «вказівок зверху», якими керуються служителі Феміди, виносячи рішення на користь контролюючих органів у «збиткових справах», судова влада в Україні цього разу все ж довела свою незалежність. 23 серпня та 6 вересня 2012 року колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду винесли дві постанови, якими незаконні постанови судів першої інстанції було скасовано, а позови наших клієнтів – задоволено. Таким чином, «право на збитки» суд за нашими клієнтами визнав.

Остання справа з цієї категорії в нашому провадженні наразі перебуває у Вищому адміністративному суді України, і в разі її позитивного вирішення «збиткове протистояння» буде завершено повною перемогою платників податків.

Проте це протистояння, як виявилось, є лише першим раундом безкінечної війни між фіскальними органами та бізнесом, і продовження, мабуть, не за горами. Адже відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» № 4834 від 24.05.2012 збитки, які існують станом на 01.01.2012, рівномірно «розтягуються» на 2012-2015 роки – по 25% наявних збитків на кожен рік.

На перший погляд це виглядає як компроміс між державою та платниками податків (справедливий чи ні – про це судити вже марно, адже закон прийнято). Але варто згадати, що «розтягування збитків» ми вже один раз проходили – подібна практика застосовувалась у 2009 році (20% тодішніх збитків було дозволено обліковувати у 2010 році, решту – у 2011 році), і результат цього розтягування виявився закономірним - податкові органи благополучно забули про законодавчі обіцянки, а разом з ними – і про «старі» збитки.

Хотілося б вірити, що Україна врешті стане країною, в якій податкові органи грають з бізнесом по правилам. Але навряд чи це відбудеться у найближчі років двадцять. Тож ми готуємося до нових судових баталій, і те саме радимо колегам та клієнтам.
 
Дізнатись більшеНаші послуги
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua