Get Adobe Flash player
УкраїнськаАнглійська

Обов’язковість щорічного підтвердження відомостей, що містяться в ЄДР

17 листпада 2009 року був прийняти Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств», яким були внесені зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Вказані зміни набули чинності з 16 березня 2010 року.

Одним із суттєвих нововведень, на яке необхідно звернути увагу керівникам юридичних осіб,  стало введення обов’язкового щорічного підтвердження відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДР). Якщо раніше передбачалося, що юридична особа зобов’язана подати державному реєстратору  підтвердження відомостей про себе не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, то нова редакція ст. 19 Закону про реєстрацію зобов’язує юридичних осіб подавати підтвердження відомостей щороку протягом  місяця,  що  настає  за  датою державної   реєстрації, починаючи   з   наступного   року, незалежно від того чи подавалися від імені юридичної особи протягом цього року інші реєстраційні картки, що містили відомості про неї.

Оскільки, відповідно до статті 18 Закону про реєстрацію, тільки ті відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця, які внесені до ЄДР, вважаються достовірними, юридична особа сама повинна бути зацікавлена в тому, щоб в ЄДР були відомості про неї. У  разі ненадходження в установлений строк  підтвердження відомостей  чи отримання   державним   реєстратором   від  органу державної податкової служби повідомлення про відсутність  юридичної  особи  за  її  місцезнаходженням державний реєстратор має надіслати юридичній особі   повідомлення   щодо   необхідності   подання    підтвердження. Це повідомлення надсилається рекомендованим листом  протягом  п'яти  робочих  днів  з дати,  встановленої  для  подання реєстраційної картки, чи дати надходження повідомлення від ДПІ. Якщо ж протягом місяця з дати надходження повідомлення від державного реєстратора, юридична особа не подасть підтвердження відомостей про себе, то державний  реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність підтвердження  зазначених  відомостей  датою,  яка встановлена для чергового   подання   підтвердження.

У випадку повернення рекомендованого листа з повідомленням про необхідність надання підтвердження відомостей, державний  реєстратор повинен внести до ЄДР запис  про  відсутність  юридичної  особи за її місцезнаходженням.

Запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу відображається і у Витягу з ЄДР, що може значно вплинути на можливість укладання угод чи здійснення інших юридично значимих дій від імені юридичної особи. Крім того, згідно з частиною восьмою статті 21 Закону про реєстрацію Виписка з ЄДР не видається юридичній особі у разі наявності в ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

На даний час Законом про реєстрацію не передбачено інших підстав, за яких державний реєстратор може вносити до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Зазначаємо, що згідно зі статтею 38 Закону про реєстрацію підставами про постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в ЄДР запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Слід зауважити, що до повноважень державного реєстратора, визначених статтею 6 Закону про реєстрацію, не належить подання позову до суду щодо припинення юридичної особи в разі наявності в ЄДР запису про відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням. Однак, відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.

Таким чином, юридична особа сама має бути зацікавлена у наданні підтвердження відомостей про себе. Закон про реєстрацію не забороняє юридичній особі надати підтвердження навіть після внесення до ЄДР записів про відсутність підтвердження відомостей чи про відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням.

 
Дізнатись більшеНаші послуги
Україна 03150, м.Київ, вул. Ямська, 72
тел.: +38(044)227-16-81 +38(044)227-16-82 факс: +38(044) 586-46-59
e-mail: info@corporatesecretary.com.ua